İnşaat Sonrası Temizliği Nasıl Yapılır

İnşaat Sonrası Temizliği Adımları

İnşaat sonrası temizliği, planlanmış olan demirbaş dekorasyonundan önce (Kaba temizlik), Dekorasyonla birlikte (Hazırlık temizliği) ve Dekorasyondan sonra (İnce temizlik) olmak üzere üç ayrı safhada ele alınmalıdır.

Böylece son aşama bittikten sonra mükemmel bir inşaat sonrası temizliği 
elde edilmiş olacaktır. Bu safhalara sırasıyla bir göz atalım :

 

Kaba temizlik : Dekorasyonu yapılacak olan ev ya da ofisin elektrik tesisatı, su tesisatı, atık su tesisatı, varsa doğalgaz tesisatı ve izolasyon çalışmaları tamamlanmış, ince sıvası yapılmış, kartonpiyerler takılmış, mekanın tabanı döşenecek malzemenin uygulanmasına hazır hale getirilmiştir. Burada alçı, çimento ve sıva artıkları temizlenir, içeride biriken bütün moloz, çöp ve artıklar çuvallara konularak atılır. Toz ve kirler temizlenerek mekan boya yapmaya, mutfak ve oda dolaplarının takılmasına, fayans ve yer döşeme malzemelerinin uygulanmasına, lavabo, klozet, duş, küvet ve muslukların bağlanmasına, kapı ve pencere montajına uygun hale getirilmiş olacaktır.
 

Hazırlık temizliği : Mekanın boyası yapılır ve yukarıda sıralanmış olan tüm demirbaşların, varsa ayna ve duvar süslerinin montajı, yer ve duvar döşemeleri dekorasyon planına uygun olarak yapılır. Gerekiyorsa parkelere sistre ve cila yapılır. Montajı yapılan tüm ünitelerin önce vakumla ve su yardımıyla tozları alınır. Pencere ve kapı doğramaları ile varsa dolapların üzerindeki plastik koruyucu bantlar iz bırakmayacak şekilde çıkartılır. Daha sonra ise tüm zeminler, duvar kaplamaları ve demirbaşlar kendi özelliklerine uygun olan temizlik malzemeleri kullanılarak iyice temizlenir ve parlatılır. Mekan halı, mobilya ve dekoratif objelerin yerleştirilmesine hazır hale getirilir.

İnce temizlik : Halı, mobilya ve dekoratif objeler yerleştirildikten sonra duvar, taban ve dolaplarda oluşmuş ufak tefek çizik ya da hasar varsa, bunlar rötuşlanarak kapatılır. Daha sonra uygun temizlik malzemeleri kullanılarak mobilyaların, halıların ve objelerin temizliği yapılır ve mekan giysi, yiyecek içecek, mutfak malzemesi v.b. nin yerleştirilmesine hazır hale getirilmiş olur.

Bu tarz bir temizliğin kendimiz tarafından yapılması hem çok iş gücü hem de alınacak malzemeler bakımından zor olması itibariyle işinde ehil kişilerle anlaşmamız hem zaman hem de profesyonel bir hizmet kazandıracaktır. Bizi hemen arayarak fiyat alabilirsiniz.


Tümü