Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalı

Mutfak temizliği, mutfaklarda sürekli yemek pişirilmesi ve bazı geniş mutfaklarda yemek yenmesi gibi durumlardan dolayı hijyenin sağlanması için düzenli olarak yapılması gereken uygulamalardır. Ev temizliğinin en önemli kısmı olan ve insan sağlığı için son derece önemli olan mutfak temizliği işlemlerini mutfak dolabı temizliği, buzdolabı temizliği, ocak temizliği ve mutfak evyesi olarak ayırabiliriz. Bu yazımızda mutfak temizliği hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Mutfaklarda pişen yemekler zamanla mutfak dolaplarında leke oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle mutfak dolaplarının yüzeyleri fırsat bulundukça silinmelidir. İç kısımlarının ise iki ayda bir temizlenmesi yeterli olacaktır. Mutfak dolabı temizliği için ahşap temizleyici, bez, sprey temizleyici ve gerekiyorsa merdivene ihtiyaç vardır.

Mutfak dolaplarının iç kısımları temizlenmeye başlamadan önce tamamen boşaltılmalıdır. Bir kaba ılık su ve bir miktar ahşap temizleyici koyulur. Bez bu suda ıslatılarak dolabın içi ve kapakları silinir. Ardından kuru bezle kurulanıp bir süre havalandırılır.

Mutfak temizliğinde bir diğer önemli nokta buzdolabıdır. Buzdolaplarında uzun süre duran yemek, meyve ve sebzeler bir süre sonra kokuya neden olacaktır. Bu koku giderilmezse yiyeceklere ve suya sinebilir. Bunu önlemek için buzdolapları düzenli olarak silinmelidir. Buzdolabı temizliğine başlamadan önce dolap tamamen boşaltılır. Raflar çıkartılarak sudan geçirilir. Ardından krem temizleyici ile temizlenip kurulanır. Meyve ve sebzelikler de aynı şekilde temizlenerek, son olarak iç yüzey krem temizleyici ile iyice silinir.

Mutfak temizliğinde son olarak ocak temizliği ve mutfak evyesi temizliğinden bahsedelim. Ocaklar mutfaklarda en sık ve en kolay yağlanan bölümdür. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmelidir. Temizliğe ocağın gözleri çıkartılıp krem temizleyici ile silinerek başlanır. Kremin lekeler üzerinde etkisini göstermesi için birkaç dakika beklenir ve ardından kaliteli bir bez ile temizlenir. Ocak gözleri ise bulaşık deterjanı kullanılarak temizlenir.

Mutfak evyesi mutfakta en sık temizlenmesi gereken bölümdür. En az iki günde bir temizlenmesi gerekir. Düzenli olarak temizlenmesi yiyeceklerin hijyeni için son derece önemlidir. Öncelikle evye sıcak su ile ıslatılır. Bu sayede lekeler yumuşar. Ardından krem deterjan dökülerek süngerle yayılır. Deterjan, etkisini iyice gösterebilmesi için birkaç dakika beklenir ve ardından ovularak temizlik işlemi tamamlanır. Yada siz hiç uğraşmayın bizi arayın 534 603 3003

Tümü