Temizlik Ile Hastalıklardan Korunun

Ev temizliği ile hastalıklardan korunmanız mümkün. Evde alerjiye yol açan ev akarlarının temizliği oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, akarların etkisiz hale gelmesi için hastaların kuş tüyü yastık kullanmaması, yatak odasında halı bulundurmaması, kadife perde takmaması gerekmektedir.
Özellikle alerjik nezleyi evdeki akarlar tetiklemektedir bu akarların temizlenmesine dikkat etmek gerekmektedir. Gözle görünmeyen bu canlılar, alerjik nezlenin oluşmasına yol açmakta ve astım krizlerine bile neden olmaktadır. Uzmanlar bazı evlerde bu hastalığın oluşmasını tetikleyen koşullar olduğunu; buna karşı alerjisi olanların rutubetli bodrum katında, çatı katında ya da kuzeye bakan cephelerde oturmasının  uygun olmadığını belirtmiştir. Evin temizliği için tüm odaların güneş almasını sağlamak gerekmektedir. Özellikle oturma odası ve yatak odası temizlik açısından büyük önem taşır. Bu bölümlerin temizliği için düzenli olarak havalandırılmaları gerekmektedir. Kış mevsiminde
temizlik için havalandırmak pek mümkün olmasa da evin sıcaklığı 20 ile 22 derece arasında olmalıdır. Yatak odasında toz tutan, radyo, televizyon, kitaplık; tüylü, içi dolu oyuncak kesinlikle bulunmamalıdır. Toz tutan eşyaların temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Taban yüzeyinde halı, kilim vb. bulunmamalıdır. Sıcak bölgelerde halıların üçer saat süreyle güneşlenmesi akarların ölmesine yardımcı olacak bir yöntemdir. Kadife perdeler bünyesinde çok toz barındırdığı için temizliği çok zordur bu nedenle bunun yerine düzenli yıkanması mümkün olan sentetik perdeler kullanılmalıdır. Yatak ve yastıklar temizlik işlemi gerçekleştirildikten sonra alerjen geçirmeyen plastik bir kılıfla kaplanmalıdır. Bu sayede alerjenlerden temizlenmesi büyük ölçüde kolay olacaktır. Yorgan ve yastıkların temizliği düzenli olarak sağlanmalıdır. Yastıklar en fazla 3 yılda bir değiştirilmelidir. Yastık ve yorganların temizliğini havalandırarak sağlayabilirsiniz. Yatak takımlarının temizliği için, haftada bir defa 60 derece üzerinde sıcak suyla kaynatmalısınız. Soğuk su kullandığınız takdirde akarlar etkilenmeyecektir. Oturma odalarında yünlü döşemeler yerine plastik ya da deri döşemeler tercih edilmelidir. Oturma odası ve yatak odasının tozu her gün alınmalıdır, temizlik nemli bir bezle sağlanmalıdır.

Standart elektrikli süpürgeler akarların temizlenmesi için uygun temizlik ürünü değildir. Ev temizliğinde emiş gücü yüksek tozu hapsederek havaya karışmasını engelleyen özel elektrik süpürgeleri bulunmaktadır. Bunlardan kullanmanız doğru bir temizlik sağlayacaktır. Sağlık için temizlik oldukça önemli bir kavramdır. Bu nedenle işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Tümü